נצרת: 04-6463482 רח' מרג' אבן עאמר 9

חיפה: 04-6883180 רח' שד' הנשיא 29

הלבנת שיניים

ד"ר תומס שימקו, מומחה לאנדודונטיה, מרפאה פרטית-חיפה

למה לא כתר?
שיניים קדמיות שאינן הרוסות לרוב אינן זקוקות לכתר. הלבנה היא חלופה ששומרת על חומר השן המקורי עם תוצאות אסטטיות מצוינות.

מטרת הטיפול
לאחר טיפול שורש חלק מהשיניים עלולות לשנות את צבען. שן שהייתה לבנה כשלג הופכת לשן עם צבע אפרפר או חום-שחור. הלבנה נועדה להחזיר את השן לצבעה המקורי.

מה בודקים?
יש לבדוק את תקינות טיפול השורש בשן. אם איכותו אינה מספקת או אם קיימת מחלה ימליץ המומחה קודם כל לחדש את טיפול השורש (ראה דף מידע בנושא). לא מבצעים הלבנה בשן חולה (גם אם השן אינה כואבת) או בשן שעלולה לפתח מחלה עקב טיפול באיכות לא מספקת.
יש להעריך את כמות חומר השן הנותרת לאחר טיפול השורש ולבדוק אם השן זקוקה אכן להלבנה או לכתר כפתרון אסטטי.

הלבנה לא משנה את צבע השחזורים הישנים . לכן, לאחר ההלבנה יש לעתים גם צורך להחליף אותם היות שהם נשארים כהים או לא מתאימים לצבע החדש של השן. בנוסף בודקים את סיבת שינוי הצבע. יש מצבים בהם המומחה יקבע שהלבנה לא תפתור את הבעיה.

איך מתבצעת ההלבנה?
בשיניים לאחר טיפול שורש מבצעים את ההלבנה מתוך השן, בניגוד להלבנה של שיניים רגילות (חיות) שם מניחים את חומר הלבנה על השן עצמה. הכנסת חומר ההלבנה לתוך השן משפר את יעילות הטיפול. בנוסף, מכיוון שחלק מהצביעה נובעת מחומרים שהושארו בכותרת השן, הגישה מתוך השן מאפשרת לנקות אותם.
לרוב המומחה פותח מחדש את החלל ששימש לביצוע טיפול השורש. מכיוון שאין עצבים בשן, אין צורך בהרדמה והטיפול אינו כואב. הרופא חוסם את הכניסה לתעלת השורש כדי למנוע את כניסת חומר ההלבנה לתעלה (כדי לא לגרום לנזק עתידי – ספיגה). לאחר מכן בכל פגישה הרופא מכניס לשן את חומר ההלבנה וסותם את הפתח עם סתימה זמנית.

מה הוא משך הטיפול?
את חומר ההלבנה מחליפים פעם בשבועיים עד חודש עד לקבל התוצאה הרצויה. לפעמים מספיקה פגישה אחת, לפעמים צריך חמש פגישות ולפעמים לא מגיעים לצבע הרצוי לעולם. הרופא לא יכול להבטיח את התוצאה הסופית מראש מכיוון שהיא תלויה בסיבה לצביעה והיא לא תמיד ידועה.
לאחר גמר ההלבנה מבצעים מחדש את הסתימה הקבועה בשן תוך זמן קצר ביותר (בין שבוע לשבועיים) אצל רופא שיניים הכללי.

האם ההלבנה היא לתמיד?
ההלבנה לרוב אינה יעילה לשנים רבות. בחלק מהמקרים לאחר כשנתיים המתרפא מבקש הלבנה חוזרת. הטיפול החוזר – זהה. יש מקרים בהם ההלבנה יעילה לזמן ארוך יותר ויש מקרים בהם היא יעילה לזמן קצר יותר. בכל מקרה, צריך לקחת בחשבון שיהיה צורך לחזור ולהלבין את השן מדי פעם.

האם הלבנת השיניים יכולה לפגוע בשן?
לפני כמה שנים השתמשו במי חמצן כדי להלבין את השן. שנים רבות לאחר ההלבנה נצפו מקרים של ספיגה חמורה בחלק קטן משיניים אלו. על כן הופסק השימוש במי חמצן. לגבי החומר המשמש היום להלבנה תוך כותרתית אין עדויות לבעיות כלשהן.

האם אפשר להלבין את השן "יותר מדי"?
אכן קיימת אפשרות כזאת ולכן במהלך ההלבנה מתרפא שחושב שצבע השן לבן מדי צריך לגשת לרופא המומחה בהקדם האפשרי.

האם קיימת אפשרות להלבין את השיניים באופן עצמאי ?
לא ניתן להלבין את השיניים באופן עצמאי, מכיוון שיש צורך לקדוח בשן. בנוסף יש חומרים שנמכרים היום להלבנת שיניים שמכילים מי חמצן אשר נמצאו מזיקים לשן. את בחירת חומר ההלבנה צריך להשאיר לרופא בלבד.